Ancaq uzun bir evlilik baş tutmaq üçün nəzərdə tutulmadı, Özbəkistanın gələcək Baş naziri anasının ölümündən sonra artıq uşaqlıqda yetkinləşdi və xarakterini təmkin etdi. Xəstələrə qulluq edərkən vərəmə yoluxdu və tezliklə öldü. Oğlan artıq 5 uşaqdan ibarət böyük ailədə ögey anası ilə böyüyüb: Ögey anasının qızı Şavkat Mirziyoyev, həmçinin ögey qardaşı və iki bacısı bir-birinə dayaq olublar.
Atasından örnək götürən oğlan təhsil və cəmiyyətdə hörmətli bir peşə almağa qərar verdi. Amma ömrünü təbabətə yox, ona həsr edibkənd təsərrüfatı biznesi. 24 yaşında oğlan universiteti meliorativ mühəndis ixtisası ilə bitirib.
Əslində o vaxt Özbəkistanda hansı ixtisasın daha prestijli olduğunu söyləmək çətindir: həkim yoxsa aqrar? Ölkə geniş əkin sahələrində pambıq istehsalının həcmini sürətlə artırıb. Melioratorlar respublikanın rifahından kəskin idi.
O dövrdə yer üzünün geniş ərazilərinin taleyini həll edən adam sadəcə olaraq partiyanın diqqəti olmadan edə bilməzdi. Beləliklə, Mirziyayev Şavkat siyasətə qoşuldu. Çox sonra, yeni minillikdə onun siyasi təcrübəsi Özbəkistanda öz partiyasını yaratmaqda faydalı olacaq.
Gənc mütəxəssisin karyerası öz sahəsində yaradıcılığına və səriştəsinə görə hökumətdə tanınıb. Buna az adam diqqət yetirir, amma indiki prezident və keçmiş nazir də elm aləmində sanballı şəxsiyyət olub. Gələcək siyasətçi “Suvarma şırımında pnevmatik maşının torpaqla qarşılıqlı təsirinin modeli” mövzusunda elmi iş yazıb.
Karyera
1991-ci ildə Şavkat Daşkəndin rayonlarından biri olan Mirzo-Uluqbəy administrasiyasının rəhbəri vəzifəsinə təyin edildi. Daha sonra onun peşəkarlığını tam qiymətləndirəcək prezident Kərimovun birbaşa rəhbərliyinə keçənə qədər bir neçə əyalət dəyişəcək. Bu andan etibarən Mirziyayevin karyerası durmadan yüksələcək. Siyasətçinin ətrafının çoxu isə onun respublikanın ən yüksək postlarından birinə təyin olunacağını artıq proqnozlaşdıra bilirdi.
Şavkat Mirziyoyev qızı
Zaman keçdikcə bu proqnozlar tam təsdiqləndi. 46 yaşil Şavkat Özbəkistan Ali Məclisinin qərarı ilə respublikada baş nazir vəzifəsini tutdu. Təyinatı təsdiqləyib və hətta prezident Kərimovun özü təşəbbüs edib. Növbəti addım onların respublika hökuməti haqqında ideyalarını dəstəkləyən Liberal Demokrat Partiyasının yaradılması oldu.
Mirziyaev Şavkat öz işində komandasının dəstəyinə arxalanan baş nazirdir. Bu siyasi qüvvə tamamilə Mirziyoyevə tabe idi. O, parlamentdəki yerlərin əksəriyyətini qazanır və baş nazir kreslosunun qorunub saxlanmasını təmin edir.
Kərimov işi
Baş nazir vəzifəsinin bütün dövrü ərzində respublikada istehsalın sürətinə ciddi nəzarət etməklə kənd təsərrüfatı sektorunun kuratoru olaraq qaldı. O, daha iki dəfə bu vəzifəyə təyin edilib. 12 ildir ki, hökumət başçısı özünə sadiq tərəfdaşlardan ibarət nüfuzlu komanda toplayıb. Bu, artıq Kərimovun hökumətdə dəstəyi olmadan ona dəstək oldu.
Şavkat Mirziyoyev tərcümeyi-halı
Prezident 2016-cı ildə vəfat edəndə dəfn mərasiminin təşkili ilə şəxsən Şavkat Mirziyoyev məşğul olub və bu münasibətlə xarici nümayəndələri qəbul edib. Bu, nəhayət, Özbəkistanda onun prezident Kərimovun şagirdi kimi reputasiyasını möhkəmləndirdi. Şavkat Mirziyoyev kimi bir nazirin işində, bu şəxsin tərcümeyi-halı və təcrübəsi gedən prezidentin kursuna sədaqətindən xəbər verir.